MP Hutników w Zawierciu…

Halowe Mistrzostwa Polski Hutników w piłce nożnej to turnieje stojące na wysokim poziomie, zarówno organizacyjnym, jak i sportowym. Rozgrywane w Zawierciu od blisko trzydziestu lat, cieszą się niezmiennie wielką popularnością. Wysoki poziom sportowy zapewniają m.in. zawodnicy z ligową, nierzadko reprezentacyjną przeszłością, a tych, zwłaszcza na Śląsku , nie brakuje. Drużyna bocheńskiego Stalproduktu, pod kierownictwem Antoniego Noszkowskiego, od kilkunastu już lat uczestniczy w tych rozgrywkach, wielokrotnie zajmując czołowe lokaty – poprzez niższe stopnie podium, aż do ubiegłorocznego mistrza Polski. Również indywidualnie nasi piłkarze wygrywali klasyfikację na najlepszego zawodnika lub bramkarza turnieju – w poprzednich latach Mariusz Karcz i Marek Pączek   W tym roku, tak jak w poprzednim, najlepszym bramkarzem zawodów został Janusz Piątek.

MP Hutników Zawiercie 2012 – finałowa część turnieju:

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
XXIX Międzynarodowych Halowych Mistrzostwa Polski Hutników w Piłce Nożnej
1.     Arcellor Mittal o/Kraków – Mistrz Polski Hutników 2012
2.     Metalurgia S.A. Radomsko
3.     CMC Zawiercie S.A.
4.     Stalprodukt Bochnia S.A.
5/8. Koksownia Przyjaźń, HW Holding Pietrzak, KGHM Huta Legnica,
ArcellorMittal D. Górnicza
Najlepszy strzelec:    Podgórski Jakub – Arcellor Mittal o/Kraków
Najlepszy zawodnik: Zachara Bartosz – CMC Zawiercie S.A.
Najlepszy bramkarz: Piątek Janusz – Stalprodukt Bochnia S.A.
Najstarszy zawodnik: Sikora Kazimierz – CMC Zawiercie S.A.
Puchar Fair Play: H.W. Pietrzak Holding
Opublikowano Aktualności | Dodaj komentarz

„Stalprodukt” poza podium…

Niestety, drużyna piłkarzy reprezentująca bocheński Stalprodukt S.A. nie zdołała obronić tytułu mistrzowskiego zdobytego rok temu na Międzynarodowych Halowych Mistrzostwach Polski Hutników w Zawierciu.

Po ciężkich bojach w fazie grupowej, drużyna prowadzona przez p. Antoniego Noszkowskiego, uległa w półfinale turnieju późniejszemu zwycięzcy tych zawodów, zespołowi Huty ArcelorMittal Kraków. W dramatycznym meczu o trzecie miejsce nasi młodsi koledzy zostali pokonani rzutami karnymi przez zespół gospodarzy mistrzostw, Hutę Zawiercie i zajęli ostatecznie czwarte miejsce w turnieju. Kolegom gratulujemy ambitnej postawy w walce o czołowe lokaty w mistrzostwach i życzymy powrotu na „pudło” w przyszłym roku.   (jzawada)

Opublikowano Aktualności, BKS, BKS Oldboys, Piłka nożna | Dodaj komentarz

Próba zacierania śladów po BKS-ie?

Sporym zaskoczeniem dla jednych, zwykłą bezczelnością wg. innych jest treść napisu na tablicy, zawieszonej nad główną bramą bocheńskiego stadionu piłkarskiego.

Pani dyrektor MOSiR-u zdecydowanie wyszła przed szereg (czytaj burmistrza miasta) i zafundowała sobie Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności, BKS, Piłka nożna, Piłka nożna Bochnia | 1 komentarz

BKS.Jutro sesja, pojutrze walne…

Kolejna  szansa na zapoznanie się z tematem przejęcia przez Miasto klubowego majątku.

Krótkie przypomnienie :  Rok 1995 – zarząd  Bocheńskiego Klubu Sportowego, nie widząc możliwości dalszego, samodzielnego funkcjonowania Klubu, po wielu rozmowach z władzami miasta, zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia BKS. W uzgodnieniu z przedstawicielami ówczesnego burmistrza Bochni walne zebranie podejmuje uchwałę o rozwiązaniu stowarzyszenia Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności, BKS, Piłka nożna | Dodaj komentarz

Jarosław Serwinowski : "Sprawozdanie…"

Zgodnie z obietnicą daną ówczesnemu członkowi Zarządu Klubu p. Jarosławowi Serwinowskiemu, podaję odnośnik do tekstu jego autorstwa <BKS Sprawozdanie> z dnia 10.12.2010r. dotyczącego działalności Stowarzyszenia Bocheński Klub Sportowy na przestrzeni ostatnich lat.

Mimo upływającego czasu, samo sprawozdanie, jak i propozycje zmian wówczas sugerowane, nic nie straciły ze swej aktualności. Wręcz przeciwnie – wszystkim, niezbyt dokładnie zorientowanym w temacie, pozwolą poznać wiele szczegółów i problemów dotyczących samego funkcjonowania Klubu, rzeczywistego zadłużenia, jak i sposobu finansowania Klubu przez Miasto z tzw. grantów.

Sprawozdanie to, p.J. Serwinowski  przekazał obecnym włodarzom Miasta już rok temu, w styczniu 2011 roku.   Warto poczytać. Polecam. (jzawada)

Opublikowano Aktualności, BKS, BKS Oldboys, Piłka nożna Bochnia | 3 Komentarze

Niedługo Walne…

Znamy już konkretny termin Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Bocheński Klub Sportowy. Zebranie to odbędzie się ostatecznie w dniu 27.01.2012r. w sali obrad Starostwa Powiatowego, a zobowiązany je zwołać jest kurator, w związku z upływem określonego czasu jego działalności w Klubie. Nie znam dokładnie efektów jego pracy, te zostaną zapewne przedstawione na zebraniu, więc pozwolę sobie jedynie zestawić Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności, BKS, BKS Oldboys, Piłka nożna | 1 komentarz

BKS – ocalić od zapomnienia – cz.V

Siatkówka żeńska.

Siatkówka w Bochni zawsze cieszyła się dużą popularnością. Ta żeńska zdecydowanie też. Kojarzona jest ona w szczególności z pracą  dwóch trenerów – Józefa Lysego i Jacka Tyrki. Obaj panowie, pedagodzy z wykształcenia, byli również w przeszłości czołowymi zawodnikami bocheńskiego Klubu. Swoje bogate doświadczenia i umiejętności siatkarskie przekazywali –  w bardzo zaangażowanej formie –  swoim podopiecznym, osiągając wiele sukcesów w rozgrywkach młodzieżowych i seniorskich.

W tej części wspomnień skupię się
na działalności sekcji prowadzonej przez  trenera Jacka Tyrkę w latach 1974 – 1986 i materiałach przez Niego udostępnionych. Prowadził on zajęcia w trzech grupach wiekowych – młodziczek (grupy naborowe liczyły ponad 40 osób!) oraz juniorek i seniorek.
        

powyżej –  pierwszy sportowy obóz letni w Żegocinie…

Obóz letni w Polanicy Zdroju – z wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej...

Do bardziej znaczących sukcesów należy zaliczyć dwukrotne zdobycie mistrzostwa woj. tarnowskiego przez młodziczki. Z juniorkami ta sztuka udała się trenerowi tylko raz – w 1981 roku, zaś w półfinałach mistrzostw Polski juniorek w tym samym roku w Bielsku Białej, bocheńskie siatkarki były o krok od awansu do finałów MP, zajmując miejsce tuż za podium.

Zespół seniorek w całości oparty był na zawodniczkach z bocheńskich szkół, wychowanek trenujących w Klubie od IV klasy szkoły podstawowej, aż do klas maturalnych. Dziewczęta prezentowały całkiem niezły poziom sportowy, awansując w 1981 roku z „okręgówki” do III ligi. W sezonie 1985/86, wygrywając pod rząd ostatnie trzynaście spotkań (m.in. z „Muszynianką”), były b.blisko awansu do II ligi kobiet. Zajęły wtedy III miejsce – awansowały dwa pierwsze zespoły.od lewej: Małgorzata Sokołowska, Elżbieta Kudła, Bogumiła Kokoszka, Renata Smęda, Katarzyna Świątek, Katarzyna Kulik.

Pod koniec 1986 roku drużynę siatkarek przejął trener Andrzej Zawada i prowadził do roku 1989, zaś przez kolejne dwa lata grającym trenerem została Renata Smęda. W roku 1991 sekcja uległa likwidacji – powód jak zwykle ten sam – kompletny brak zainteresowania władz miasta w utrzymywaniu czegoś, co się nazywa bocheński sport…   (jzawada)

Opublikowano Aktualności, BKS, BKS Oldboys, Sport | 2 Komentarze

BKS – ocalić od zapomnienia – cz. VII

Szachy w Bochni.

Napisać cokolwiek o historii tej królewskiej gry  w Bochni, nie zaczynając od mecenasa Edwarda Arłamowskiego, byłoby ciężkim grzechem zaniechania.

Edward Arłamowski (1909 – 1979)  to jedna z najwybitniejszych postaci polskich szachów. Absolwent bocheńskiego Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego. Ukończył studia prawnicze, uzyskując tytuł doktora praw na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1945 roku. W okresie międzywojennym, od 1929r. – i później – związany z Krakowskim Klubem Szachistów.. Po 1945 roku w ścisłej czołówce polskich szachistów, niemal etatowy reprezentant kraju. Pięciokrotny uczestnik finałów mistrzostw Polski, Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności, BKS, BKS Oldboys | Dodaj komentarz

Zadając pytanie…

Zadając pytanie Czy kogoś to jeszcze obchodzi?” nie liczyłem, szczerze mówiąc, na jakąś rewolucyjną  reakcję społeczności Bochni.  Jednocześnie, wykładając na stół konkretne, udokumentowane  „argumenty”(dotyczące Czytaj dalej

Opublikowano BKS Oldboys, Piłka nożna, Piłka nożna Bochnia, Sport | Otagowano , | 4 Komentarze

BKS – ocalić od zapomnienia – cz.III

Siatkówka męska…

Początki bocheńskiej siatkówki to spontaniczne próby zakosztowania całkowicie nowej, niezarejestrowanej w okresie międzywojennym w naszym mieście dyscypliny sportu. Pierwsze mecze, o charakterze wybitnie towarzyskim, rozgrywano tuż po wojnie w lasku na Uzborni.

Po udostępnieniu terenów przyległych do zabudowań salinarnych na placu koło szybu „Sutoris”, w błyskawicznym tempie wybudowano tam boiska do siatkówki i  koszykówki, a w późniejszym czasie do piłki ręcznej. Znajdowały się one w miejscu, gdzie stoją obecnie „S”- ka i kawiarnia „Jubilatka”. Rozgrywane tam mecze cieszyły się znacznym zainteresowaniem.

Powoli krystalizował się zespół o coraz wyższych kwalifikacjach. W 1949 roku bocheńska drużyna została zgłoszona do ogólnopolskiego turnieju Zrzeszenia Sportowego „Górnik” i … w pięknym stylu została jego zwycięzcą! Sukces ten zmobilizował drużynę do startu w oficjalnych rozgrywkach w siatkówce okręgu krakowskiego, pod nazwą KS „Górnik” Bochnia. Przez kolejne lata bocheńscy siatkarze stopniowo awansowali do wyższych klas rozgrywkowych, by w 1954 roku zdobyć mistrzostwo okręgu krakowskiego. Dokonała tego „szóstka” w składzie : Józef Lysy, Aleksander Urban, Roman Łopata, Zdzisław Łopata, Zbigniew Kurnik, Kazimierz Ślizowski.

Przez kilkanaście lat siatkarze Bocheńskiego Klubu Sportowego utrzymywali się w czołówce krakowskiej ligi okręgowej, by pod koniec lat sześćdziesiątych znaleźć się w krakowsko-rzeszowskiej lidze międzywojewódzkiej. Józef Lysy, Bolesław Wnęk, Józef Kocot, Jerzy Górnisiewicz, Zbigniew Sojka, Tadeusz i Janusz Kurkiewiczowie, Kazimierz Ryncarz, Andrzej Rybak, Zbigniew Maliszczak, Jacek Tyrka, Jerzy i Ryszard Machajowie – to nazwiska doskonale znane bocheńskim sympatykom siatkówki.

Niestety, mimo sporych osiągnięć i zaangażowania trenera i zawodników nie udało się utrzymać piłki siatkowej w strukturach Klubu. W 1972 roku dochodzi do rozwiązania sekcji, która już się nie odrodziła. Powód dziwnie znany – trudności organizacyjno – finansowe…   I właśnie w tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć słowa legendy bocheńskiego sportu, wieloletniego dziekana krakowskiej AWF p.Władysława Stawiarskiego : (…) „Nie myślę wcale wcielać się w postać Rejtana, ale absolutnie nie mogę zrozumieć, jak to jest możliwe, aby w 30-tysięcznym mieście, w którym przebywa około tysiąca młodzieży w wieku „sportowym”, są boiska i sale sportowe, jest grono pedagogów z ukończonymi studiami WF, a sytuacja ekonomiczna wcale nie bardziej skomplikowana niż w innych aglomeracjach, nie można było utrzymać klubu i kilku sekcji sportowych (…)”.

Nic dodać, nic ująć – słowa te dedykuję bezradnemu p.burmistrzowi oraz zaradnym radnym z bocheńskiego magistratu…   CDN.

Opublikowano Aktualności, BKS, BKS Oldboys | Dodaj komentarz