Sylwetki BKS-u

Dr. Władysław Krupa ( 1899 – 1969 ) urodzony w Krakowie, bochnianin z wyboru. Wychowanek Wisły Kraków, reprezentant Polski, olimpijczyk (Paryż 1924r.). Zdobywca PP w 1926 oraz mistrzostwa Polski  w 1927 roku jako zawodnik Wisły. W Bocheńskim KS grał w latach 1927/28 i tam również zakończył  czynne uprawianie sportu. Studia medyczne i praktykę lekarską postawił wyżej od kariery piłkarskiej. Doktor wszechnauk medycznych, pulmonolog, pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu poseł – piłkarz (1935 rok). W czasie okupacji, ryzykując życiem, uratował wielu bochnian przed wywózką na roboty do Niemiec. Długoletni, urzędujący prezes Bocheńskiego Klubu Sportowego. W 1957 roku  wybrany również pierwszym prezesem powstałego właśnie  Podokręgu Piłki Nożnej w Bochni. Bez wątpienia czołowa postać w historii bocheńskiego sportu.

1927 rok – jako zawodnik Bocheńskiego KS (drugi od lewej)

Już jako prezes  BKS-u…

Ludzie, którzy mieli wielki udział w tworzeniu historii Bocheńskiego Klubu Sportowego, to często całe pokolenia  sportowców rodzinnie związanych z naszym Klubem. Jedną z bardziej znaczących była rodzina Mastajów. Trzech braci – najstarszy Marian, później Jan i  Stanisław  –  każdy z nich zapisał chlubną kartę w dziejach BKS-u, jako czynny zawodnik, , działacz i trener. Dzisiaj garść wspomnień o Stanisławie (1927 – 2007). Piłkarz, wychowawca młodzieży, później jeden z najlepszych sędziów piłkarskich w Polsce. W latach 1961-70 jako arbiter klasy państwowej prowadził 60 spotkań I i II – ligowych, 4 mecze międzypaństwowe, a w sumie do 1994 roku ok.1200 zawodów.Od zaliczenia pierwszych egzaminów na piłkarskiego rozjemcę w 1953 roku, przez 41 lat! był czynnym sędzią.

1965 r. – Stanisław Mastaj (z lewej) sędzią liniowym w meczu reprezentacji Polski z Węgrami, rozegranego na stadionie Wisły  w Krakowie.Z prawej kapitan zespołu polskiego Lucjan Brychczy, obok niego Hubert Kostka.

U góry – prowadzenie meczów przy pełnych trybunach dawało sporą satysfakcję. Z lewej – bezpowrotnie minęły czasy,kiedy Bochnia miała dwóch pierwszoligowych sędziów – jako główny Marian Biernat, obok Stanisław Mastaj.  Na zdjęciach dolnych – pod czujnym okiem szefa S.Mastaja zdobywali kwalifikacje bocheńscy sędziowie H. Widełko, Cz. Czaja, K. Wójcik, S.Dziadoń, J.Słonina.

I takim Go zapamiętamy, zawsze wiernemu Bochni i swojemu Klubowi.

Jan Mastaj (1922 – 2005) – starszy brat Stanisława. Jeden z najlepszych  zawodników (a także szkoleniowców) w historii bocheńskiego Klubu. Doskonały technicznie, niezawodny egzekutor  rzutów karnych. Strzelec  jedynej  bramki dla BKS-u , w  historycznym dla Klubu, choć przegranym  meczu  1/8  Pucharu Polski z I-ligowymi  Szombierkami Bytom. Był to zarazem pożegnalny występ w zawodniczej karierze Jana Mastaja w Bocheńskim KS (1962r.) Umiejętnie godził naukę, później pracę zawodową z grą i zajęciami szkoleniowymi w ukochanej dyscyplinie sportu. Niezapomniany wychowawca wielu pokoleń  piłkarzy Bocheńskiego KS, przez kilkanaście lat trener pierwszego zespołu piłkarzy. Po założeniu Rodziny i podjęciu pracy zawodowej w Brzesku jako nauczyciel w jednej ze  szkół, osiadł tam na stałe. Przez jakiś czas był również zawodnikiem i grającym trenerem Okocimskiego KS. Do  końca wierny sympatyk obydwu Klubów, z którymi związał się na całe życie.

Jan Biernat (1910 – 2002) W latach trzydziestych, wraz z czwórką braci występował  najpierw w drużynie Jutrzenka Bochnia, a później Bocheński KS.Po skończeniu kariery piłkarskiej, już po drugiej wojnie światowej, był przez kilkanaście lat ofiarnym działaczem i kierownikiem bocheńskiego zespołu piłkarzy. Skromny, nie odmawiający nikomu pomocy w ciężkich, powojennych czasach. Jeden z założycieli Podokręgu Piłki Nożnej w Bochni. Wieloletni członek Zarządu tego gremium. Wielki pasjonat sportu.

Józef Krakowski (1930 – 2005) Od 1945 do 1963 roku czynny zawodnik BKS-u. Wraz z drużyną uczestniczył w największych osiągnięciach sportowych w historii bocheńskiego Klubu. Ofiarny i nieustępliwy na boisku, niestrudzony i kreatywny jako działacz sportowy, najpierw w Bocheńskim Klubie Sportowym, a później jako wieloletni  (do 2004r.) prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Bochni. Członek Zarządu Tarnowskiego OZPN. Animator  sportu młodzieżowego, uczestniczył w nawiązywaniu kontaktów sportowych z klubami we Francji i Słowacji. Blisko sześćdziesiąt lat pracy w sporcie uczyniło z Niego jedną z najbardziej zasłużonych postaci bocheńskiego sportu. Powszechnie lubiany, zawsze służący radą, niezastąpiony organizator wyjazdów grup młodzieżowych na Słowację. Zmarł nagle w 2005r. w trakcie takiego właśnie pobytu z młodzieżą.

Wiesław Biernat – ur.1943r. – syn Jana. Rodzinnie „skażony” sportową, piłkarską pasją. Od najmłodszych lat kolejno zawodnik MKS Bochnia, RKS „STOCZNIOWIEC” Gdańsk oraz BKS .

Przedwcześnie zakończył wyczynową grę w piłkę nożną na rzecz pracy szkoleniowej w bocheńskim Klubie – już jako dwudziestopięciolatek został trenerem pierwszego zespołu seniorów. Pod jego okiem szkoliły się całe pokolenia bocheńskich piłkarzy. Równocześnie zdobył uprawnienia sędziowskie, stopniowo podnosząc kwalifikacje. Karierę sędziowską zakończył jako arbiter drugoligowy. Profesjonalista. Zawsze mocno zaangażowany w to, co dotyczy bocheńskiego sportu. W długoletniej karierze zawodowej pełnił wiele funkcji w  organizacjach sportowych, samorządowych i społecznych. Do niedawna członek władz MZPN oraz dyrektor  Szkoły Sportowej w Krakowie – Nowej Hucie.

Marian Biernat –  ur.1933r. Przygodę z piłką zaczynał jako bramkarz LZS Rzezawianka, później kontynuował ją z powodzeniem w Bocheńskim KS do połowy lat sześćdziesiątych. Po ukończeniu studiów na AWF-ie podjął pracę w Powiatowym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki w Bochni. Wtedy też ,z ogromną pasją, oddał się pracy z młodzieżą . W ścisłej współpracy z BKS-em organizował i prowadził zajęcia z najmłodszymi kandydatami na piłkarzy, wszechstronnie ucząc i wychowując kolejne roczniki piłkarskiego narybku – od trampkarza, aż do seniora włącznie. W pracy zawodowej nauczyciel w jednej z bocheńskich szkół średnich. Przez wiele lat był trenerem bocheńskiego Klubu, zdobywając jednocześnie sędziowskie szlify – jako drugi bochnianin, po Stanisławie Mastaju , dostąpił zaszczytu bycia arbitrem pierwszoligowym. Prowadził mecze z udziałem największych sław polskiego futbolu. Po zakończeniu kariery ligowej, prowadził jako trener  wiele lokalnych zespołów piłkarskich. Do dnia dzisiejszego aktywny działacz Podokręgu Piłki Nożnej w Bochni

e-mail: bks@bksoldboys.pl

2 odpowiedzi na „Sylwetki BKS-u

  1. Jan Sadowicz pisze:

    Lezka sie kreci w oku – wspaniale wspomnienia – moje takze – prawie ze wszystkimi wspanialymi bohaterami ze zdjec powyzej – To wzruszajace po latach przypomniec sobie tych wspanialych kolegow ! z powazanie sedz.honor.PZPN Jan S. z Monachium /niestety na obczyznie/

    Polubienie

  2. JZ pisze:

    Dziękuję za komentarz. Panie Janie,z wielką satysfakcją wspominam wiele zawodów w których razem uczestniczyliśmy – Pan,jako I-ligowy tarnowski arbiter i ja,skromny zawodnik Bocheńskiego KS. Ogromnie się cieszę,że mogłem tymi zdjęciami sprawić Panu przyjemność. Z poważaniem J.Z. były stoper BKS-u.

    Polubienie

Dodaj komentarz